Bizi etkileyen hastalıkların birçoğunun beslenmemizden kaynaklandığını ve beslenmenin hastalıkların tedavisinde çok etkili olduğunu biliyor muydunuz?


Bireyin diyeti kilo, yaş, boy, hastalık durumu ve beslenme alışkanlıklarına göre ayarlanır. Beslenme planları, kilo yönetimi, yeme bozuklukları, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, diyabet, kanser, gastrointestinal bozukluklar, böbrek hastalığı, bireysel nörolojik bozukluklar ve daha fazlası gibi durumlar için değişiklik gösterir.


Herhangi bir nedenin, bir hastalık durumunun, iştah üzerinde doğrudan etkisi olacaktır. Genellikle kişi iştahını kaybeder ve yiyeceklerden uzak durur. Bu yanlış bir davranıştır. Özellikle hasta olduğunuzda vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde yemek yemek önemlidir. Bireyler, yaşayabilecekleri hastalık belirtilerine göre belirli gıdaları tüketip tüketmeme konusunda doktorlarından veya diyetisyenlerinden tavsiye almalıdır. Ameliyattan sonra beslenmenize dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.


Ancak bu şekilde rahat ve kısa bir iyileşme evresi sağlanabilir. Sadece hasta olduğunuzda sağlıklı bir diyet oluşturmak yanlıştır. Hastalanmadan önce sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinirseniz hastalıkları önleyebilirsiniz. Kısacası hayatınız boyunca sağlıklı beslenmeniz, düzenli beslenmeniz ve kaliteli beslenmeniz gerekiyor.

Hastalığa özel beslenme danışmanlığı süreci online seanslar (uzaktan takip, Instagram) ile desteklenebilir. Toplantıda; kilonuzu takip ediyor, sizi tanıyor ve doktorunuzun yorumladığı kan testi sonuçlarınız, diyetiniz, kilo geçmişiniz ve diğer tüm faktörlere göre diyetinizi oluşturuyoruz.